خانه / جنگ نرم / اقتصادی / شورش علیه طمع

شورش علیه طمع

reba bank -zorrieh.ir

در قرآن چهار کلمه وجود دارد: ربا، زیاد، اضعاف، برکت. همه این کلمات به معنی افزایش‌اند اما در عمل با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. ربا نوعی از زیاد شدن است که شبیه به بزرگ‌شدن یک حباب می‌ماند. سریع و زیبا، اما توخالی! و خدا به این نوع از زیاد شدن قول به محاق رفتن را داده.

حال با این تعریف در فقه مصادیقی را یافته بودند؛ ربای قرضی و ربای معاملی. اما اکنون شکل متفاوتی از ربا در جامعه پدید آمده که می‌بایست اولا ربا بودن آن را برای همگان ثابت و ثانیا آن را به همه اطلاع داد.

  1. در نظام‌های امروز جهان شیوه‌ای برای تامین هزینه‌ها(مالی) وجود دارد که به آن خلق پول می‌گویند. در تعریف بسیار ساده این پدیده باید گفت به صورت الکترونیکی عدد موجودی را زیاد می‌کنند یعنی از هیچ پول می‌سازند. نکته جالب اینجاست که یکی از علائم خلق پول بی‌رویه در هر جامعه‌ای تورم آن جامعه است. این یعنی همان تعریف ربا! «اطلاعات بیشتر: خلق پول»
  2. ربای دیگری که امروز در جهان به وفور یافت می‌شود بدهی‌های آن کشور است. بدهی‌های هر کشوری یا بر اثر خلق پول ایجاد شده یا بر اثر استقراض. در جهان استکباری امروز هیچ دولتی قرض‌الحسنه به دولت دیگر نمی‌دهد! پس بدیهی است که قرض ربوی است و اگر خلق پول هم باشد، آن هم ربا است «اطلاعات بیشتر: بدهی‌های جهان»
  3. ربای بعدی بازی با ارزش پول هر کشور است که دست‌آویزی شده برای جبران کسری‌های هر کشور. در تعریف ربا می‌گفتیم یک چیز زیاد بشود و طرفین معادله از حالت تساوی خارج بشود. حال ارزش پول که همانند متر خودش وسیله اندازه‌گیری قیمت اجناس است، وقتی تغییر کند: ربا اتفاق افتاده «اطلاعات بیشتر: ارزش پول»
  4. در این بین تنها چیزی که اثر گذاری کاملی ندارد سود بانک‌ها است، زیرا به خودی خود عامل مستقلی نیست. (به تورم، ارزش پول، حجم نقدینگی و خلق پول و …. بستگی دارد)

«وظیفه اسلام»

حال در قرآن مشاهده می‌کنیم که کارکرد اسلام ‹قسط› است. اگر از اسلام ‹قسط› را حذف کنیم، عملا کارکرد خود را از دست می‌دهد.

کارکرد اسلام یعنی قسط، شاخص و معیار سنجش کارآمدی دین در عرصه‌ی اجتماعی و کارآمدی انقلاب اسلامی و نهادهای آن در پاسخ‌گویی به مشکلات و مسائل پیش‌آوری جامعه است.

قرآن در دو سطح قسط را تبیین کرده: سطح عموم مردم، سطح مسئولین و خواص

عموم مردم را باید مطالبه قسط کنند ‹حدید ۲۵›

مسئولین و خواص باید قسط را اجرا کنند ‹نسا ۱۳۵›

و همه می‌دانیم تا مطالبه‌ای صورت نگیرد، اجرایی از سمت مسئولین نخواهد بود.

…لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ…(حدید۲۵)

بیایید همه باهم قسط را طلب کنیم

طمع ریشه ربا است. از همین روست که پرداختن به آن اهمیت زیادی دارد. وقتی ابزار کار بانک‌ها یعنی تبلیغات سرسام آورشان را بگیریم، مردم فرصت فکر کردن پیدا می‌کنند. هر چیزی که ما را به طمع مال بیشتر بیاندازد هدف این شورش است، از تبلیغات تلویزیونی و خیابانی تا قرعه‌کشی‌ها و جوایز افسانه‌ای، از سود بیشتر از همه‌ی فلان بانک تا یک رویای خوب با بیمه عمر و بازنشستگی! چرا باید اجازه دهیم با تبلیغات مسموم اجازه فکر کردن را از ما بگیرند؟ قرار بود عبادت خدا کنیم، اما این‌ها با تبلیغاتشان، پولِ بیشتر را خدای همه کردند. بیایید علیه این جو مستضعف‌ساز شورش کنیم. شورشی که هرکس باید در درون خودش انجام داده و غول طمع را از جانش بیرون بیاندازد.

منبع:reba.ir

درباره سرباز گمنام

موارد جالب

4f7342c8-b78f-4040-8f5b-71d5bd3d023aS 2030

۲۰۳۰ / دو کلیپ جامع در مورد این سند

دو کلیپ مفهومی و جامع در مورد سند ۲۰۳۰ که به همت موسسه مصاف و ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *